Realitní makléř ošálil majitele bytu, volavkou byla přítelkyně

Tento článek mne jako realitního makléře velmi zarmoutil. Věřím, že některé malé RK, ve snaze získat klienta, jsou schopni zajít kamkoliv. Nicméně doufám, že podobné případy jsou vždy selháním jednotlivců. RE/MAX, jako jedna z mála RK, vybudovala etický kodex a její makléři jsou povinni se tímto kodexem řídit. Od nás se takovýchto zoufalých činů nedočkáte!


Kam až dokážou zajít v nekalých praktikách realitní makléři, ukazuje případ z Plzně. Loni v dubnu si Pavel Reitspies zadal inzerát, že prodá byt. V jeho textu výslovně upozornil na to, aby jej nekontaktovaly realitní kanceláře. Nakonec 66letý muž přece jen skočil na špek majiteli realitky panu K., který podle státního zástupce zašel za hranu zákona.

Pan K. se ve středu před plzeňským soudem zpovídal z trestného činu poškození cizích práv. Z obžaloby vyplývá, že Reitspiese ošálil, a získal tak právo na prodej jeho bytu. Využil k tomu svoji přítelkyni, kterou nastrčil jako volavku.

„Poškozenému sdělil nepravdivé informace, že má konkrétní zájemkyni o koupi jeho bytu, přičemž mu zamlčel, že je realitním makléřem. Poté se dostavil na prohlídku bytu se svojí přítelkyní, kterou představil pod falešným jménem, a vydával ji za potenciálního kupce bytu,“ sdělil žalobce Štefan Oravec.

Teprve při prohlídce bytu se Reitspies dozvěděl, že pan K. dělá v realitách. „Ten ho ale ubezpečil o tom, že zde není proto, aby zprostředkoval prodej bytu, nýbrž pomohl zájemkyni s jeho koupí. Zároveň majiteli bytu tvrdil, že mu z toho nevyplývá vůči kanceláři žádná povinnost,“ pokračoval Oravec.

Prý věděl, že je makléř

Na základě těchto skutečností se pak makléř i majitel nemovitosti dohodli na uzavření smlouvy o prodeji bytu. „Poškozený v domnění, že podepisuje smlouvu o smlouvě budoucí kupní, podepsal smlouvu rezervační, tedy exkluzivní právo prodeje realitní kanceláři na dobu jednoho a půl roku, po kterou nemohl s bytem disponovat, čímž byl poškozen na svých právech,“ dodal státní zástupce.

Reitspies u soudu přiznal, že si smlouvu při podpisu pořádně nepřečetl. „p.K mi řekl, že ta smlouva budoucí je jen formalitou a bude sloužit hlavně k tomu, aby zájemkyně o byt mohla dostat hypotéku. Měl jsem za to, že byt už je v podstatě koupený. Papíry přede mnou rychle přelistoval a řekl mi jen, kde to mám podepsat,“ líčil u soudu majitel bytu.

Zmínil se také o tom, že při podpisu smlouvy byl pod tlakem. „Špatně jsem zaparkoval a bál jsem se, že mi policie odtáhne auto nebo dostanu pokutu. Tak jsem spěchal, byla to chyba. Teď už to vím,“ pokračoval Pavel Reitspies.

Zájem o byt nikdy neměla

Když si pak doma v klidu smlouvu přečetl, málem to s ním seklo. „Snažil jsem se s panem K. spojit, ale pořád neměl čas. Tak jsem se naštval a jednoho dne přišel bez ohlášení do jeho kanceláře. On tam sice nebyl, ale zastihl jsem uvnitř ženu, se kterou mě navštívil a která měla byt koupit. Vypadlo z ní, že je spolupracovnicí a že o byt zájem nemá a nikdy ho neměla. Přiznala i to, že si žádnou hypotéku nevyřizuje. Prý to tímto způsobem dělají běžně, aby získali byt a mohli ho pak prodat,“ uvedl dále Reitspies.

Na to konto Pan K. oznámil, že chce odstoupit od smlouvy, nebo na něho jinak podá trestní oznámení. „Řekl mi, ať si ho klidně podám,“ uzavřel majitel bytu. Pan K. se hájí tím, že Reitspies od počátku věděl, že jedná s realitním makléřem.

„Normálně se mnou spolupracoval. Sepsali jsme spolu smlouvu o výhradním zastoupení při prodeji jeho bytu a on ji bez námitek podepsal. Po týdnu mi volal, že jsme se unáhlili s tou dobou platnosti smlouvy. Tak jsme se domluvili na nějaké korekci, pak už se neozval,“ prohlásil p.K.

Za trestním oznámením vidí snahu Reitspiese vyvázat se ze smlouvy. „Zřejmě mu to poradil někdo od naší konkurence, možná mu slíbili, že ten jeho byt dokážou prodat rychleji,“ dodal p.K. Soud bude pokračovat výslechy dalších svědků.

Zdroj: novinky.cz. K dnešnímu dni probíhá proces o očištění jména makléře, zmíněné informace jsou na základě zdroje portálu noviny.cz, jméno jsme pro doporučení záměrně na našich stránkách upravili.

zpět na rady