Padl první trest za nekalé praktiky v realitách

Že se dají trestat nekalé praktiky v realitním byznysu, ukázal plzeňský soud. Místního prodejce nemovitostí Lukáše Kučeru ve středu poslal na tři měsíce do vězení s podmíněným odkladem na rok a půl a ještě mu vystavil dvouletou stopku na podnikání v branži. Je to vůbec poprvé, kdy na tzv. šmejdy v realitách dosáhl zákon.

„Počínání obžalovaného a jemu podobných je důvodem, proč už nikdo nikomu nevěří. Rozbíjejí ještě úplně poslední zbytky důvěry, která v lidech zůstala,“ konstatoval státní zástupce Libor Řeřicha.

Jednal v rozporu s morálkou

Výpovědi svědků v průběhu hlavního líčení ukázaly, že si Kučera s morálkou příliš hlavu nelámal a k získání klientů používal různé fígle a lsti. V jednom případě podle verdiktu soudu zašel za hranu zákona a dopustil se trestného činu poškozování cizích práv.

Bylo to u Pavla Reitspiese, který si loni v dubnu zadal inzerát, že prodá byt v Plzni. V jeho textu výslovně upozornil na to, aby jej nekontaktovaly realitní kanceláře. Nakonec ale přece jen skočil Kučerovi na špek. Ten jej za pomoci své přítelkyně coby nastrčené volavky ošálil, a získal tak právo na prodej jeho bytu.

„Poškozenému sdělil nepravdivé informace, že má konkrétní zájemkyni o koupi jeho bytu, přičemž mu zamlčel, že je realitním makléřem. Poté se dostavil na prohlídku bytu se svojí přítelkyní, kterou představil pod falešným jménem a vydával ji za potenciálního kupce bytu,“ uvedl v obžalobě Řeřicha.

Teprve při prohlídce bytu se Reitspies dozvěděl, že Kučera dělá v realitách. Ten ho ale ubezpečil o tom, že zde není proto, aby zprostředkoval prodej bytu, nýbrž aby pomohl zájemkyni s jeho koupí.

Zároveň majiteli bytu tvrdil, že mu z toho nevyplývá vůči kanceláři žádná povinnost. Na základě těchto skutečností se pak makléř i majitel nemovitosti dohodli na uzavření smlouvy o prodeji bytu.

Byl pod tlakem

„Poškozený v domnění, že podepisuje smlouvu o smlouvě budoucí kupní, podepsal smlouvu rezervační, tedy exkluzivní právo prodeje realitní kanceláři na dobu jednoho a půl roku, po kterou nemohl s bytem disponovat, čímž byl poškozen na svých právech,“ dodal státní zástupce.

Reitspies u soudu přiznal, že si smlouvu při podpisu pořádně nepřečetl. „Kučera mi řekl, že ta smlouva budoucí je jen formalitou a bude sloužit hlavně k tomu, aby zájemkyně o byt mohla dostat hypotéku. Měl jsem za to, že byt už je v podstatě koupený. Papíry přede mnou rychle přelistoval a řekl mi jen, kde to mám podepsat,“ líčil u soudu majitel bytu.

Zmínil se také o tom, že při podpisu smlouvy byl pod tlakem.

„Špatně jsem zaparkoval a bál jsem se, že mi policie odtáhne auto nebo dostanu pokutu. Tak jsem spěchal, byla to chyba. Teď už to vím,“ pokračoval Pavel Reitspies. Když si pak doma v klidu smlouvu přečetl, málem to s ním praštilo.

„Snažil jsem se s Kučerou spojit, ale pořád neměl čas. Tak jsem se naštval a jednoho dne jsem přišel bez ohlášení do jeho kanceláře. On tam sice nebyl, ale zastihl jsem uvnitř ženu, se kterou mě navštívil a která měla byt koupit. Vypadlo z ní, že je Kučerovou spolupracovnicí a že o byt zájem nemá a nikdy ho neměla,“ uvedl dále.

„Přiznala i to, že si žádnou hypotéku nevyřizuje. Prý to tímto způsobem dělají běžně, aby získali byt a mohli ho pak prodat,“ dodal Reitspies.

Chtěl odstoupit od smlouvy

Na to konto Kučerovi oznámil, že chce odstoupit od smlouvy, nebo na něho jinak podá trestní oznámení.

„Řekl mi, ať si ho klidně podám,“ uzavřel majitel bytu. Kučera se hájí tím, že Reitspies od počátku věděl, že jedná s realitním makléřem.

„Normálně se mnou spolupracoval. Sepsali jsme spolu smlouvu o výhradním zastoupení při prodeji jeho bytu a on ji bez námitek podepsal. Po týdnu mi volal, že jsme se unáhlili s tou dobou platnosti smlouvy. Tak jsme se domluvili na nějaké korekci, pak už se neozval,“ prohlásil Kučera.

Za trestním oznámením vidí snahu Reitspiese vyvázat se ze smlouvy. „Zřejmě mu to poradil někdo od naší konkurence, možná mu slíbili, že ten jeho byt dokážou prodat rychleji,“ dodal.
Rozsudek není pravomocný, odsouzený muž si nechal lhůtu pro případné odvolání.

Zdroj: novinky.cz

zpět na rady